Shih Tzu

Shih Tzu

Inteligentny, żywy i czujny. Przyjazny i niezależny. Pies do towarzystwa. Krzepki, obficie, ale nieprzesadnie  owłosiony, z charakterystycznym, aroganckim sposobem bycia i twarzą, przypominającą chryzantemę.Wzorzec rasy

GŁOWA:
Szeroka, okrągła; szeroka między oczami, z wyraźnym stopem. Bujnie owłosiona, z włosem opadającym nad oczami. Obfita broda i bokobrody. Włos na kufie rośnie w górę, dając charakterystyczny efekt chryzantemy. Sierść nie przeszkadza w widzeniu.
MÓZGOCZASZKA:
Stop: Wyraźny.
TRZEWIOCZASZKA:
Nos: Czarny, ale u psów wątrobianych lub łaciatych wątrobianych – nos  ciemnowątrobiany.  Grzbiet  nosa  powinien  znajdować  się  na
poziomie  dolnej  powieki  lub  nieco  poniżej,  jest  prosty  lub  trochę
zadarty.    Nos skierowany w dół – wysoce niepożądany. Szeroko rozwarte nozdrza. Ściśnięte nozdrza – wysoce niepożądane.
Kufa:    Szeroka,   graniasta, krótka, nie pomarszczona, płaska i owłosiona. Długości ok. 2,5 cm od wierzchołka do stopu. Pigmentacja kufy tak pełna, jak tylko możliwe.
Wargi: Zamknięte.
Uzębienie: Szeroka szczęka i żuchwa, lekki przodozgryz lub zgryz cęgowy.
Oczy: Duże, ciemne, okrągłe, rozstawione szeroko, ale nie wyłupiaste. Ciepłe w wyrazie. U psów    wątrobianych lub o wątrobianych  znaczeniach dopuszczalny jest jaśniejszy kolor oczu.
Niewidoczne białkówki.
Uszy: Duże, z długim płatem usznym, zwisające. Osadzone nieco poniżej sklepienia czaszki; owłosione tak obficie, że wydają się zlewać z owłosieniem szyi.

SZYJA:
Proporcjonalna, łukowata. Długość  pozwalająca  na dumne noszenie głowy.

TUŁÓW:
Grzbiet: Prosty.
Lędźwie: Dobrze związane i mocne.
Klatka piersiowa: Szeroka i głęboka, zawieszona pomiędzy nogami.

OGON:
Obficie  owłosiony; noszony wesoło, wysoko ponad grzbietem. Osadzony wysoko. Noszony – w przybliżeniu – na wysokości sklepienia czaszki, przydając harmonii sylwetce.

KOŃCZYNY
KOŃCZYNY PRZEDNIE:
Łopatki: Mocne, dobrze ukątowane.
Przedramię: Nogi krótkie i muskularne, o mocnym kośćcu; tak proste, jak tylko możliwe przy szerokiej, nisko zawieszonej klatce piersiowej.
Łapy: Zaokrąglone, mocne, obficie owłosione.
KOŃCZYNY TYLNE:
Wygląd  ogólny:  Nogi  krótkie  i  muskularne,  o  mocnym  kośćcu. Widziane od tyłu – proste.
Uda: Dobrze zaokrąglone i muskularne.
Łapy: Zaokrąglone, mocne, o mocnych opuszkach; obficie owłosione.

CHÓD/RUCH:
Arogancki, płynny; przednie kończyny z dobrym wykrokiem, mocna akcja kończyn tylnych, z ukazywaniem całych opuszek stóp.

SZATA
SIERŚĆ: Włos okrywowy długi, gęsty, nie lokowaty; umiarkowanie obfity  podszerstek.  Dopuszczalny  lekko  falisty.  Sierść  nie  może
przeszkadzać w widzeniu ani utrudniać ruchu psa.
MAŚĆ: Dopuszczalne wszystkie kolory; biała strzałka na czole i biały koniec ogona – bardzo pożądane u psów łaciatych.

WYSOKOŚĆ I CIĘŻAR CIAŁA :
Wysokość w kłębie: Nie więcej, niż 27 cm. Typ i cechy charakterystyczne dla rasy są najważniejsze, i w żadnym wypadku nie należy ich poświęcać jedynie dla wielkości.
Masa: 4,5 – 8 kg. Idealna waga: 4,5 – 7,5 kg.

WADY:
Wszelkie odstępstwa od podanego wzorca powinny być uznane za wady i oceniane w zależności od nasilenia oraz wpływu na zdrowie i dobrostan psa.

WADY DYSKWALIFIKUJĄCE:
- Agresja lub wyraźna lękliwość.
- Każdy    pies,    wykazujący    wyraźne    wady    budowy    lub zaburzenia charakteru powinien być zdyskwalifikowany.

UWAGA: Samce powinny mieć dwa normalnie wykształcone jądra, całkowicie opuszczone do moszny.